tlref

merkez bankasının açıkladığı politika faizinin piyasa verileri ile harmanlanarak hafif bir şekilde dalgalandırıldığı , swap işlemleri için referans gösterge olarak kullanılabilecek ve uluslararası geçerliliği olan referans faiz rakamı.

hazırlayanların örneklendirmesi şu şekildedir.

tlref'in türk lirasında uzun vadeli faiz riskini yönetme imkanını nasıl sağladığını bir örnekle açıklayan çetinkaya, şunları söyledi:

"10 yıl vadeli konut kredisi aldığınızı düşünün. aylık ödemeleriniz belli ve sabit. banka size bu krediyi mevduat müşterilerinden topladığı kısa vadeli, faiz dalgalanmalarına açık değişken maliyetli kaynakla kullandırmak zorunda. bankanın sizden her ay ne alacağı 10 yıl boyunca sabit, fakat mevduat müşterilerine ne ödeyeceği aynı zaman zarfında oldukça değişken. buna faiz riski diyoruz. bankalarımızın bu riski bertaraf etmek için en sık kullandıkları yöntem yabancı bankalarla takas ettikleri dövizi teminat gibi kullanarak bunun karşılığında uzun vadeli sabit faizli tl fonlama yaratmak. mevduat tl, krediyle alınan konutun fiyatı tl, işlem her açıdan yerli ama ortaya çıkan faiz riskini yönetmek için döviz likiditesine ihtiyaç duyuyoruz. bu yapı finansal sistemdeki dolarizasyonu perçinliyor. yerli yabancı her kurumun üzerinde mutabık olduğu bir değişken faizimiz, tlref'imiz olursa döviz ile tl anaparayı takas etmemize gerek kalmadan sadece sabit ve değişken tl faiz takas anlaşması yaparak faiz riskimizi yönetme imkanına kavuşuruz."

daha ayrıntısız teknik bilgi için https://www.borsaistanbul.com/endeksler/tlref

Üye Ol

Rap sözlük olarak sizleri de aramızda görmek Rap müzik dünyası başta olmak üzere gündemde öne çıkan konularda sizlerinde görüşlerini okumak,sizlerinde fikirlerini almak isteriz.