sagopa kajmer kimdir

sagopa kajmer gerçek adı yunus özyavuz  17 ağustos 1978 samsun doğumludur.
en çok bilinen şarkıları baytar, galiba, ateşten gömlek, merhametine dön, ıstakoz, bir dizi iz, avutsun bahaneler öne çıkan rap parçalarıdır, rap müzik aleminin yaşayan efsanesidir cümle mühendisi olarakta anılır.

müzik hayatına samsun'da yerel bir radyoda dj'lik yaparak başlayan sagopa kajmer ilk müzik grubu olan ve  1998'de yeraltı rap dünyasında temmuz 2013'te varlığına son veren bir oluşum olan kuvvetmira'yı kurmuştur. dağılan  kuvvetmira grubundan hâlen kendisi ve kolera bulunmaktadır. 1999'da "silahsız kuvvet" mahlâsıyla yeraltı operasyonu isimli toplama albümünde yer aldı. 2001 ve 2002'de silahsız kuvvet mahlasıyla peş peşe sözlerim silahım ve ihtiyar heyeti isimli iki albüm çıkarmıştır. daha sonra silahsız kuvvet mâhlasını bırakıp sagopa kajmer mâhlasıyla müzik yaşantısına devam etmiştir.

2002 yılında ceza'nın medcezir albümünün; 2004 yılında ise rapstar albümünün prodüktörlüğünü yapmış, daha sonra ise bu iki sanatçının arası açılmıştır. ardından bir pesimistin gözyaşları (2004) ve romantizma (2005) albümlerini çıkarmıştır. 2004'te cem yılmaz'ın g.o.r.a filmi için de müzikler hazırlamıştır. " al birde burdan yak " şarkısına klip çekilmiştir.

en çok bilinen ve onu zirveye çıkaran şarkısı baytar'dır, bu şarkıyı çıkardığı dönem ve bundan sonraki 3-5 yıllık dönem sanatının zirvesinde olduğu dönemdir neredeyse çıkardığı her şarkı hit olmuş rap müzik aleminde tek başına hüküm sürmüştür, 2010'lu yıllardan sonra ise üretkenlğini kaybetmiştir, şu sıralar single çalışmaları ve eksi hit şarkılarını sergilediği konserler düzenlemektedir.

2010 yılında eşi kolera ile '"bendeki sen" albümünü yayınlamıştır ve bu albüm hayli büyük ilgi görmüştür. 2010 yılında ilk kez düzenlenen trt müzik ödüllerinde; halkın oylarıyla belirlenen yılın albümü dalında bu albümle ilk beşe girmiştir. en son albümü olarak da 2011 yılı içerisinde "saydam odalar" albümü piyasaya sürülmüştür.2012 yılında ise ıstakoz ve 40 adlı şarkılarını internet üzerinden yayınlamıştır. 2013 yılı içerisinde yeni bir albüm çıkaracağını resmi twitter hesabından duyurmuştur. sagopa kajmer, kendi orkestrası olan pesimist orkestra ile birlikte 2013 yılının mart, nisan ve mayıs aylarında bir turne düzenlemiş ve turne kapsamında 15 tane şehirde konser vermiştir.

2013 yılının temmuz ayında kalp hastası adlı albümünü satışa sunmuştur. albümde 3 tanesi daha önceden yayınlanmış 19 şarkı bulunmaktadır. ister istemez adlı şarkıda kendisine eşi kolera eşlik etmiştir. bu albüm çıkmadan 2 gün önce sagopa kajmer, düşünmek için vaktin var adlı şarkısını internet üzerinden yayınlamış ve şarkıya bir de klip çekilmiştir. bu şarkı sagopa kajmer'in kalp hastası adlı albümünde de yer almıştır.

2017 yılında tekli çalışmalarını bir albüm altında toplayarak ahmak ıslatan ismi ile piyasaya sürmüş ve beğeni toplamıştır.

20.11.2017 tarihinde 11 yıllık eşi kolera ile boşandıklarını sosyal medya hesabı üzerinden hayranlarına duyurmuştur

27 mayıs 2018 tarihinde sosyal medyada yer alan bazı paylaşımlarda ünlü rapçinin dini inancını sorgulayan ve aşağılayan sahte paylaşımlar dolaşmaya başlamış, bazı medya kuruluşları, internet portalları ve haber sitelerinde bu sahte paylaşımlar kasıtlı olarak öne çıkarılmaya çalışılmıştır. bu haberleri duyan bazı sevenleri tarafından da bu paylaşımların gerçekliği sorgulanmaya başlanmıştır.

sagopa kajmer'in resmi twitter adresi : https://twitter.com/sagopakajmerrap bu adrestir. buradan da görebileceğiniz gibi bu sayfada bu konu ile ilgili herhangi bir paylaşım yer almamaktadır. sosyal medyada dolaşan o resim ve paylaşım tamamen sahte hesapların işi olup son yıllarda iyice artan ve her kesimden bir çok kişiyi mağdur eden bu sahte hesap olayları ile ilgili başta twitter yönetimi olmak üzere hiçbir kurumdan açıklama gelmemektedir.

Üye Ol

Rap sözlük olarak sizleri de aramızda görmek Rap müzik dünyası başta olmak üzere gündemde öne çıkan konularda sizlerinde görüşlerini okumak,sizlerinde fikirlerini almak isteriz.