karen gillan kimdir

karen sheila gillan   1987 - iskoçya / inverness

karen gillan 1987 yılının kasım ayında iskoçya'nın inverness şehrinde dünyaya gelmiştir. başka kardeşi olmayan güzel yıldız ailesinin bütün imkanlarını kendisi için harcaması sebebi ile küçük yaşlardan itibaren çok iyi koşullarda yetişmiş ve iyi bir eğitim almıştır. 7 yaşında piyano kursuna yazılarak müzik ile ilgilenmeye başlayan karen gillan ilerleyen yıllarda okul etkinliklerinin de etkisi ile oyunculuğa merak sarmıştır. bu etkinliklerde edindiği tecrübe ve aldığı başarılı sonuçlar sebebiyle daha iyi bir oyunculuk eğitimi almak ve oyunculuk konusunda kariyer edinmek için 16 yaşında edinburgh'daki telford college'e geçiş yapmıştır.

2 yıl boyunca burada oyunculuk konusunda eğitim aldıktan sonra edindiği tecrübeler ve mankelik sektöründen elde ettiği gelirin de verdiği mali rahatlık ile 18 yaşında hedeflerini daha da büyüterek londra'daki ıtalia conti academy of theatre arts drama okuluna kayıt olmuştur. burası sanatçının eğitim hayatındaki son durak olmuştur.


karen gillan eğitim hayatını tamamladıktan ilk oyunculuk deneyimini kendisi gibi bir iskoç olan yazar ıan rankin'in ınspector rebus ( müfettiş rebus ) adlı romanından uyarlanan dedektif drama türündeki tv dizisi ile yaşamıştır. bu dizi konusu ile doctor who ile benzerlikler taşımakta ve sanatçının ilerleyen yıllarda doctor who dizi seçmelerine katılmasına vesile olmuştur. 2008 yılında yılında ilk doctor who deneyimini yaşayan genç yıldız o dönem sadece bir bölümde yer almış ve kahin karakterini canlandırmıştır.


kariyerinin ilk yıllarında daha çok komedi ve sitcom tarzı yapımlarda yer alan genç yıldız, 2010 yılına gelindiğinde ise kariyerinde dönüm noktası olan ve milyonlarca insana kendisini sevdirmesine olanak sağlayan amy pond karakteri ile doctor who dizisinde baş rol oynamaya başlamıştır. bu dizide oynarken ayrıca sinema yapımlarında da rol alan karen shila gillan oynadığı her rol ile çok büyük başarılar yakalamıştır. bu yapımlardan başlıcaları yazımızın sonunda sizlerle paylaşılmıştır.


karen gillan'ın doctor who kariyeri

2010 yılında katıldığı doctor who ailesinde 3 yıl boyunca toplam 60 bölüm oynayan güzel yıldız, senaryo gereği evindeki canavarı engellemek için gelen doktor ile karşılaşan ve o geceden sonra uzun zaman boyunca doktor'u bekleyen küçük kız yıllar sonra genç bir kız olduğunda tekrar doktor ile karşılaşır ve o günden sonra ayrılmaz bir ikili olarak bir çok fantastik maceraya yelken açarlar. dizide amy pond'un çocukluğunu canlandıran küçük kız aslında karen gillan'ın gerçek hayattaki kuzeni caitlin blackwood'dur.


toplumsal sorunlar ve özellikle kadın hakları konusunda oldukça duyarlı olan güzel yıldız kariyerinin her döneminde bu tür projelerde sık sık yer almıştır. bu kapsamda  2011 yılında meme kanser hasta kadınlar için maddi destek sağlayan fashion targets breast cancer organizasyonunda yer almıştır. sosyal medyada yer alan birçok kampanyaya da paylaşımları ile destek veren güzel oyuncu bu yönüyle de hayranları tarafından takdir edilmektedir.

Üye Ol

Rap sözlük olarak sizleri de aramızda görmek Rap müzik dünyası başta olmak üzere gündemde öne çıkan konularda sizlerinde görüşlerini okumak,sizlerinde fikirlerini almak isteriz.