hong kong olayları

hong kong yönetimi ile çin arasında yapılan suçluların iadesinin kolaylaştırılması anlaşması sonrası patlak veren gösterilerin büyüyerek ülke geneline yayılması ve bazı bölgelerde çatışmalara dönüşmesi sonucu küresel bir boyut kazanan olaylar, eylemcilerin uluslararası toplumun dikkatini çekebilmek ve suçluların iade edilmesini engellemek için havaalanını işgal etmesi ile hükümetin sert müdahele etmesi ayrıca yerel mahkemenin boşaltma kararı sonrası daha da şiddetlenen ve amerika ve ingiltere tarafından kınan hong kong yönetimi işleri yönetmeyerek iyice karmaşık bir duruma sokması sonucu dünyanın yeni kriz merkezi olmuştur.
hong kong ingiliz sömürgesinden kurtuldugundan beri çin tarafından sürekli siyasi olarak dikte edilmekte ve hep çin'in istediği adaylar başkan seçilmektedir. hong kong halkı ise tam bağımsızlık ve kendi yönetimlerini seçebilme isteklerini sürekli dile getirmektedir ama bu istekleri çin tarafından illegal olarak bastirilmakta ve muhalifler çin tarafından yargılanmak istenmektedir. işte bu baskıya karşı yıllardır yasal engeller sebebiyle çin'e iade edilmeyen muhalifler yapılmak istenen düzenleme ile çin'de yargilanabilecek ki bu durum muhalifler açısından oldukça tehlikeli bir durum , bu sebeple bu yasayı engellemek ve kendi yönetimlerini seçebilmek için haziran 2019 tarihinde başlayan protestolar şiddetini ve etkisini arttırarak devam etmektedir.

Üye Ol

Rap sözlük olarak sizleri de aramızda görmek Rap müzik dünyası başta olmak üzere gündemde öne çıkan konularda sizlerinde görüşlerini okumak,sizlerinde fikirlerini almak isteriz.