Samson Kimdir Filmin Konusu

Samson ( Şimşon ); Gücü saçlarının uzunluğu ile orantılı olan yahudilerin mitolojik kahramanı. Yunan mitolojisindeki Herkül ile hemen hemen aynı özellikleri taşımakta ve  tanrısal güçleri olduğuna inanılan ölümlü bir insandır.

Amerika da yayınlanan Simpsons çizgi dizisindeki her yola (tırnak içinde şiddet içermeyen ) bir çözüm bulan simpson karakterinde bir kaç özelliği vurgulanarak yahudilerin EGO tatmini olarak kullandığı karakter bizdeki Polat ALEMDAR karakterinin israildeki mitolojik yansıması.

Samson Filmi

Filmin konusu Samson’un yaşamından kesitleri aşk, macera ve inanç ekseninde anlatmaktadır. Tanrının kendisine bahşettiği güçler sayesinde yahudi toplumunu koruyup kollayan SÜPER insan, Gücünün kaynağı ise gür saçlarından gelmektedir ve eğer saçları kesilirse gücünü kaybetmektedir hayatı Filistinliler ile savaşarak geçmiştir ve her süper kahraman gibi bir zaafı vardır oda kadınlardır.

Gücünün saçlarından geldiğini bilen Delilah’a ihanet etmesi sonucu Delilah’ın saçlarını keserek filistinlilere teslim etmesiyle esir durumuna düşen Samson burada tanrıya dua ederek güçlerine yeniden kavuşur ve özgürlüğünü yeniden kazanır.

Samson Filminin Anlamı ve Önemi

Yahudi toplumunun 2. dünya savaşından sonra dünya gündeminde mazlum millet olarak görülmeleri ve her kapının onlara kolayca açılması sayesinde elde ettikleri rahat yaşamın, özellikle Filistin sorunu ve elde ettikleri aşırı sermaye birikiminin insanların kafasında acaba ” HİTLER haklımıydı ” sorusunu getirmeye başlamasıyla mazlum millet kavramının yerini doldurmak yerine artık bizde güçlüyüz diyebilmek için kendilerini gazlamaya başladıklarını gösteren girişim.