Sağlıklı Yaşam için Sağlıklı Akciğer

Akciğerler oksijen alarak ve havadaki toksinleri filtreleyerek solunum sistemimizde hayati bir işleve sahiptir. Akciğerlerinizi sağlıklı ve düzgün bir şekilde tutmak, vücudunuzdaki tüm hücrelerin ve dokuların oksijen açısından zengin kan yoluyla beslenmesini sağlamak için gereklidir.

Akciğerlerinizin sağlığını iyileştirmenin bir yolu akciğer temizleme gıdalarınızı diyetinize dahil etmektir. Akciğerlerinizi temizlemeye yardımcı olabilecek en iyi besinlerin bazıları genel sağlıklarınız için de harika ve diğer organlarınızın işlevini artırmanıza yardımcı olacaktır.

Tabii ki, egzersiz, sigara içmeyi bırakma ve hava kirliliğinden kaçınma, akciğer sağlığını korumanın önemli yollarıdır. Bu, bronşit, astım, pnömoni ve akciğer kanseri gibi akciğer hastalıkları riskinizi önlemenize ve azaltmanıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte, akciğer temizleyicileri olarak işlev gören ve akciğerlerinizi güçlendiren birçok gıdalar da vardır. Yeşil yapraklı sebzeler, sarımsak, narenciye, çilek ve zencefil gibi gıdalar akciğerleri detoks yaparak sağlıklı tutmak için mükemmel gıdalardır.

Akciğerlerinizi temizlemenin yararları nelerdir?

Akciğerleriniz göğsünüzde iki büyük organdır. Hava, trakea ve bronş boruları yoluyla ciğerlerinize dolaşır. Akciğerlerde, oksijen inhale havadan çıkarılır ve kan dolaşımına geçer. Aynı zamanda, karbon dioksit kanınızdan alınır ve dışarı nefesinizle ekshale edilir.

Birçok kişi solunum yolu rahatsızlığı veya hastalığı geçirirse ciğerlerini temizlemelidir. Akciğer sağlığı için iyi olan gıdalar, bakteriler, virüsler ve alerjilerin neden olduğu aşırı mukusun giderilmesinde yardımcı olabilir. Sigara içmeyi bırakan diğer insanlar, nikotinden ayrılan toksinlerin atılmasını hızlandırmaya yardımcı olması için ciğerlerini detoks yapmalıdır.

Genel olarak, diyetinize akciğer temizleme gıdaları eklemek, akciğerle ilgili birçok sorunun engellenmesine yardımcı olur ve sağlıklı olmanızı sağlar.

Akciğerleri nasıl sağlıklı ve temiz tutabilirim?

Sağlıklı akciğerler için en iyi gıdalara göz atmadan önce, akciğer sağlığını güçlendirebilen ve pulmoner hastalıkları önlemeye yardımcı olan bazı uygulamalara ve alışkanlıklara göz atalım.

Sigara içmeyi bırakmak

Sigara içiyorsanız, sigarayı bırakmak akciğer sağlığınızı daha iyi koşullara getirmek için yapabileceğiniz en iyi yollardan biridir. Uzmanlara göre sigara, akciğer hastalığının ana nedenlerinden biridir ve akciğer kanseri ve kronik obstrüktif akciğer hastalıkları (KOAH) gelişme riskinizi arttırır.

Pasif içici olmayın

Sigara içilen ortamlarda nefes almak akciğerlerinize ve sağlığınıza sigara içmek kadar zararlı olabilir. Sadece ikinci el dumana maruz kalmanız bile akciğerlerindeki hücrelere zarar verebilir.

İyi hijyen alışkanlığı pratiği uygulayın

Akciğerlerinizi enfeksiyonlardan uzak tutmanın ve solunum sağlığının iyileşmesinin bir başka yolu, iyi hijyen alışkanlıklarına sahip olmaktır. Bu nedenle akciğerlerinizi enfeksiyonlardan uzak tutmaya yardımcı olmak için aşağıdakileri yapmanız gerekir:

  • Ellerinizi düzenli yıkayın
  • Ağız hijyeninize dikkat edin ve dişlerinizi günde en az 2 kez fırçalayın
  • Soğuk algınlığı veya grip bulaşmasını önlemek için bağışıklık sisteminizi güçlendirin.
  • Ev içi ve dışındaki hava kirliliğinden kaçının

Akciğerleri temizleyen gıdalar

Yeşil yapraklı sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler, sağlıklı akciğerlerin bakımı için mükemmel birçok bileşik içerir. Çoğu yeşil yapraklı sebzeler, vücudunuzu zararlı toksinlerden arındırmaya yardımcı olan antioksidanlar içerir. Lahana, brokoli ve karnabahar sizin akciğerleriniz kadar kanınızı temizlemeye yardımcı olan sebzelerdir.

Flavonoid içeren gıdalar

Çoğu meyveler ve narenciye, akciğer temizliği için mükemmel flavonoidler içerir. Bu doğal olarak oluşan bileşikler, ciğerleriniz de dahil olmak üzere vücudun bir çok organında antioksidan etkiye sahiptir.

Flavonoid içeren diğer bazı gıdalar ise elma, yaban mersini, portakal, limon, domates ve lahanadır.

Sarımsak

Bir ilaç olarak sarımsak kullanmanın sağlığa sağladığı pek çok faydadan biri, akciğerlerinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilmesidir. Sarımsak tüketerek sağlığınıza faydalar allicin denilen bir bileşikten gelir. Allicin vücutta güçlü bir doğal antibiyotik ajan görevi görür ve akciğerlerinizi tıkayabilecek solunum yolu enfeksiyonlarını öldürmeye yardımcı olabilir.

2013 yılında bir yapılan araştırma sonunda, çiğ sarımsak tüketmenin akciğer kanserini önlemeye yardımcı olabileceği açıklandı.

Yeşil çay

Akciğerlerinizi sağlıklı ve fazla miktarda mukustan uzak tutmanın bir yolu düzenli olarak yeşil çay içmektir. Yeşil çay özleri, güçlü antioksidanlar içerir. Yeşil çayın yararlı özellikleri kardiyovasküler sağlığı artırmak, çeşitli kanserlere karşı korumak, beyin işlevini geliştirmek ve korumaktır.

Çalışmalar aynı zamanda yeşil çay içmenin akciğer kanserine karşı koruyucu bir etkisinin olduğunu göstermiştir.

C vitamini

C vitamini solunum sistemi sağlığı ve akciğerleriniz için iyi bir antioksidandır. C vitamininin düzenli olarak alınması vücuttaki toksinlerden kurtulmanıza yardımcı olur, cildinizin genç ve sağlıklı görünmesini sağlar.

Zencefil

Soğuk algınlığı veya grip enfeksiyonlarından kaynaklanan solunum sıkıntılarınız varsa, daha zencefil yemeniz akciğerlerinizi temizlemenize ve bağışıklık sisteminizi iyileştirmenize yardımcı olabilir. Zencefil, anti-inflamatuar özelliklere sahip doğal bir temizleyici yiyecektir. Enflamasyonu azaltmak için kullanacağınız zencefil, solunum yolu enfeksiyonlarının iyileşmesini hızlandırır ve mukus miktarını azaltarak bronş tüplerinizi tıkar.

Zerdeçal

Zerdeçal, bir akciğer temizleyicisi olarak işlev görür çünkü solunum havası kirleticilerinin, sigara dumanı ve diğer akciğer tahriş edicilerin zararlı etkilerini dengeler.

Zerdeçal tüketirken biyoyararlanımı artırmak ve daha da etkili kılmak için zerdeçal içine karabiber eklemeyi unutmayın.

Su

Vücudunuzu sağlıklı tutmak ve ciğerlerinizi etkili bir şekilde çalışmak için su içmek gereklidir. Yorgunluk, sinirlilik, eklem ağrısı ve anormal kolesterol seviyeleri de dahil olmak üzere dehidratasyonun pek çok yan etkisi vardır.

Vücudunuzda yeterli miktarda su olması akciğer sağlığı için gereklidir, çünkü mineral ve tuzların dağılımını düzenler.

Akciğerlerinizi Güçlendirmek İçin İpuçları

Akciğerlerinizi temizlemek için sağlıklı gıdaları yemenin yanı sıra akciğer kapasitenizi de mümkün olduğunca güçlendirmelisiniz.

Derin nefes alın

Akciğer sağlığınızı iyileştirmenin ve akciğerlerinizi bloke eden rahatsızlıkların önlenmesinin bir yolu, derin nefes almaktır.

Akciğer kapasitesini güçlendirmek için kendilerinin temizlenmesi için önerilen bazı yollar şunlardır:

  • Mümkün olduğunca nefes alıp kaburgalarınızın ve üst göğsünüzün genişlemesine izin verin.
  • Akciğerlerinizin havanın içine çekmesini sağlamak için düz oturun.

Egzersiz

Akciğerlerinizi güçlendirmenin ve onları sağlıklı tutmanın bir başka yolu ise, düzenli olarak egzersiz yapmaktır. Egzersiz kan dolaşımını geliştirir, kalbinizi güçlendirir ve doğal olarak kolestrol seviyelerini düşürür.

Bu nedenle, egzersiz, akciğer ve solunum problemlerine yol açabilecek pek çok sağlık durumunu önlemeye yardımcı olabilir.

Sağlıklı bir akciğer için faydalı besin listesi