Maradona – Tanrı’nın Eli

Maradona, Futbol sihirbazı : Attığı çalımlar ile kendisini izleyen futbol severleri büyüleyen arjantinli futbolcunun hayat hikayesiden önemli anları barındıran yazımız ve ingiltere’ye eliyle attığı gol için yazılan ” La Mano de Dios ” ” Tanrı’nın Eli ” şarkısını kendi sesinden dinleyebilirsiniz…

Diego Armando Maradona – 30 Ekim 1960 – Arjantin / Villa Fiorito

Maradona futbola Los Cebollitas isimli yerel bir kulüpte başlamıştır. Henüz 10 yaşındayken oynamaya başladığı Los Cebollitas çok iyi bir performans gösteren yetenekli futbolcu, 12 yaşında Argentinos Juniors takımının altyapısına girmiş 16 yaşına girmesine bir kaç hafta kala 20 Ekim 1976’da bu takım ile profesyonel sözleşme imzalayarak profesyonel olarak Argentinos Juniors takımıyla  birinci ligdeki ilk maçına çıkmıştır.

Maradona, Milli takımı ile ilk deneyimini ise 1979 yılında düzenlenen FIFA Dünya Gençler Şampiyonası’na katılarak edinmiştir.

1981 yılında Rekor bir ücretle avrupa’nın en büyük kulüplerinden Barcelona’ya transfer olan Maradona 2 sezon Barca forması giydikten sonra hastalık ve sakatlıklar dolayısıyla bekleneni tam anlamıyla veremediği için Barcelona’dan ayrıldı.

Barcelona’dan ayrıldıktan sonra İtalya’nın Napoli takımıyla sözleşme imzalayan Maradona için kendisinden bekleneni gösterebileceği altın yıllar başlıyordu.

Napoli formasıyla 2 kez şampiyonluk mutluluğu yaşayan Maradona, 1986 yılında düzenlenen Dünya Kupasının da en büyük yıldızıydı. Bu turnuvada Arjantin, Dünya Kupasının sahibi olurken arjantinin kupayı kazanmasından daha çok konuşulan şey çeyrek finalde Maradona’nın İngiltere ağlarına eliyle gönderdiği gol olmuştur., üstünden uzun yıllar tartışıldı.

Büyük tepki alan Maradona ise topa değen elini “Tanrının Eli olarak” tanımlamaktan çekinmemişti.

 

Kariyerinin Düşüşe Geçtiği Yıllar ve Uyuşturucu Bağımlılığı Sorunu

1991 yılında bir İtalya lig maçı sonrası rutin bir doping kontrolünde kokain kullandığı ortaya çıkan Maradona, Arjantin’e dönüşünde de polis tarafından uyuşturucu bulundurduğu gerekçesiyle göz altına alınıyordu. Gözaltı günlerinin ardından evinin önünde bekleyen basın mensuplarına saldıran Maradona, artık çalımlarından çok olaylarıyla manşetlerden düşmüyordu. Bu olaydan sonra Maradona’nın “bittiğini” düşünenler yanılmıştı. 1993 yılında İspanya’da bu kez Sevilla’ya dönen Maradona, 1994 Dünya Kupası için yine iddialıydı. Ancak 94’ Amerika, Maradona için beklenmedik şekilde kısa sürdü. Yasak madde kullandığı tespit edilen Maradona şampiyonadan men edildi ve 15 ay ceza aldı. 15 aylık süre zarfında Deportivo Mandiyu ve Racing Clup’da teknik direktörlük yapan Maradona, cezasının bitmesiyle 1995 yılında yuvam dediği Boca Juniors’a oyuncu olarak döndü. 2 sezon Boca’da oynayan Maradona kariyerini kemiren kokain alışkanlığından kurtulamayınca 37 yaşında aktif futboldan koptu.

Futbolu bıraktıktan sonra sağlık problemleri yaşayan Maradona, uyuşturucuya bağlı olarak kalbiden geçirdiği rahatsızlığın ardından Küba’da 22 aylık bir tedavi gördü. Tedavinin ardından bir trafik kazası geçiren Maradona dizinden ufak bir operasyon geçirdi.

Bu kadar çalkantılı bir hayata rağmen Maradona 2000 yılında FİFA  tarafından Pele ile birlikte yüzyılın futbolcusu seçildi. 11 Aralık 2000’de yapılan bir törenle ödülünü aldı. Fakat törende kendi ödülünü aldıktan hemen sonra Pele’nin ödül almasını beklemeden salonu terketti.

Ödülü Aldıktan bir gün sonra yaptığı açıklamada “Kendi bedenime karşı saygısız olsam da işime devamlı saygılıydım; bu yüzden de dünyanın en iyisi benim” diyerek bütün spor kamuoyunun beklediği açıklamayı yapmıştı.