Hint Şarkıları Neden Youtube Trend Listesinde

Son günlerde Youtube Trend listesini kontrol edenler üst sıralarda Hint şarkılarıyla karşılaşmaya başladı ve bizde sizin gibi bunun neden olduğunu merak ederek araştırmaya koyulduk ?

 

Hindistan 1.3 milyar kişinin yaşadığı neredeyse Çin ile aynı nüfusa sahip dev bir devlet ve bu kadar insanın yaşadığı bir ülkede haliyle bir konuya ilgi gösteren insanların sayısı da çok ciddi boyutlara ulaşabiliyor. Hint ( Bollywood ) filmlerini çoğumuz biliyoruz ve dünya çapında bu filmlerin bir sürü hayranı mevcut, bu filmlerin bile bu kadar meşhur olmasındaki asıl sebeplerden birisi filmlerde yer alan DANS ve DÖVÜŞ sahnelerinde bir çok figüran kullanılarak son derece kalabalık sahneler oluşturulmasıdır.

 

Nüfusun her alanda fazlasıyla kendisini hissettirdiği bu ülkede her ne kadar nüfus bu kadar kalabalık olsa da ekonomik durum çok kötü olduğu için insanların teknolojiye ve internete erişimi son derece kısıtlı ama son yıllarda hem kendi sanayisinde yaşanan ilerleme sebebi ile artan milli gelir ve piyasaya çıkan ucuz teknolojik ürünler  hem de komşusu Çin’den gelen ucuz ürünler sayesinde insanların teknoloji’ye erişimi hızla artmakta.

 

İnternet’in işleyişini aslında hepimiz biraz biliyoruz, insanlar neye ilgi gösterirlerse internet siteleri de o içeriği diğer insanlara önererek bir kartopu etkisiyle o içeriğin daha da fazla insana ulaşmasına sebep olmaktalar. İşte Hindistan da, Amerika’da veya Çin’de yayımlanan bir Videonun ülkemizde ilk sıralarda çıkmasının sebebi de budur.

İçerik nedir : Video, Müzik, Resim, Makale veya bu yazı gibi internet sitelerinde gördüğümüz, etkileşime girdiğimiz argümanlar.

Yani Youtube bize diyor ki hindistan da bu içerik birkaç saat içinde milyonlarca insan tarafından izlendi ve beğenildi, sen de bu içerikten hoşlanabilirsin sende seyret.

Karakan.Org